Description
- 6th Generation Intel Core i5-6300U (3 MB cache, 2 cores, 4 threads, 2.50 GHz to 3.00 GHz, 7.5 W) | Intel HD Graphics 520
- 8 GB DDR4 2133 MHz SDRAM | 256 GB SSD M.2
- 12.5" 1366 x 768 (HD) WLED backlight 16:9 200 cd/m² Anti-glare
- 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2
- Windows 11 Pro
| Specifications | |
| Condition: | Refurbished |
| Brand: | DELL |
| Model: | Latitude 7280 |
| MPN: | LATITUDE 7280 |
| Platforms: | |
| Color: | Black |
| Processor | |
| CPU Brand: | Intel |
| CPU Model: | Core i5-6300U |
| CPU Speed: | 2.5 GHz |
| CPU Max Speed: | 3 GHz |
| CPU Core: | Dual-core Processor |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Memory Speed: | DDR4 2133 |
| Storage/Drive | |
| Storage Type: | SSD |
| Hard Drive Capacity: | 0 |
| SSD Capacity: | 256 GB |
| Optical Drive: | No |
| Graphics | |
| GPU: | Intel HD Graphics 520 |
| Graphics Memory: | Shared Memory |
| Graphics Type: | Integrated Graphics |
| Display | |
| Screen Size: | 12.5" |
| Touchscreen: | No |
| Native Resolution: | 1366 x 768 |
| Network & Communications | |
| Network LAN: | 10/100/1000Mbps |
| Network WLAN: | 802.11ac Wireless LAN |
| Network Bluetooth: | Bluetooth 4.2 |
| Operating Systems | |
| Operating System: | Windows 11 |
| Operating System Version: | Pro |
| Interface & Ports | |
| USB Port: | 1 x USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports 2 x USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports 1 x Ethernet LAN (RJ-45) |
| Video Port: | 1 x HDMI 1.4 |
| Audio Port: | 1 x Headphone/microphone combo jack |
| Mic: | Built-in microphone |
| Speaker: | Stereo speakers |
| Webcam: | 720p |
| Keyboard: | Island-style keyboard, Full-size keyboard, Backlit |
| Mouse Pad: | Multi Touch |
| Power & Battery | |
| Power Adapter: | 65 Watt Adapter |
| Power Battery: | 42 Whr Lithium |
| Physical Characteristics | |
| Dimension (LxWxH): | 8.19" x 12" x 0.67" |
| Weight: | 2.61 lbs |
| Whats in the Box | |
| Whats in the Box: | Laptop and Power Adapter |
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.