Description
- 11th Generation Intel Core i5-1145G7 (4 Core, 12M cache, base 1.10 GHz, up to 4.40 GHz) │ Intel Iris Xe Graphics
- 16 GB LPDDR4 2666 MHz SDRAM │ 512GB PCIe NVMe Class 40 Solid State Drive
- 14" FHD (1920x1080) AG, SLP, Non-Touch, ComfortView Plus,WVA,400nits
- Intel Wi-Fi 6 AX210 2x2 802.11ax 160MHz + Bluetooth 5.1 Wireless Card
- Windows 11 Pro
| Specifications | |
| Condition: | Refurbished |
| Brand: | DELL |
| Model: | Latitude7420 |
| MPN: | LATITUDE 7420-I023 |
| Platforms: | |
| Color: | Gray |
| Processor | |
| CPU Brand: | Intel |
| CPU Model: | i5-1145G7 |
| CPU Speed: | 1.1 GHz |
| CPU Max Speed: | 4.4 GHz |
| CPU Core: | Quad-core Processor |
| Memory | |
| Installed Memory: | 16 GB |
| Memory Speed: | |
| Storage/Drive | |
| Storage Type: | SSD |
| Hard Drive Capacity: | 0 |
| SSD Capacity: | 512 GB |
| Optical Drive: | No |
| Graphics | |
| GPU: | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory: | Shared Memory |
| Graphics Type: | Integrated Graphics |
| Display | |
| Screen Size: | 14" |
| Touchscreen: | No |
| Native Resolution: | 1920 x 1080 |
| Network & Communications | |
| Network LAN: | No |
| Network WLAN: | 802.11ax Wireless LAN |
| Network Bluetooth: | Bluetooth 5.1 |
| Operating Systems | |
| Operating System: | Windows 11 |
| Operating System Version: | Pro |
| Interface & Ports | |
| USB Port: | 1 x USB 3.2 Gen 1 port with PowerShare 2 x Thunderbolt 4 ports with DisplayPort Alt Mode/USB4/Power Delivery |
| Video Port: | 1 x HDMI 2.0 port |
| Audio Port: | 1 x Universal audio port |
| Mic: | Dual array microphone |
| Speaker: | Stereo speakers |
| Webcam: | 720p |
| Keyboard: | Single Point keyboard English US, Backlit Keyboard |
| Mouse Pad: | Multi Touch |
| Power & Battery | |
| Power Adapter: | 65 Watt AC adapter power |
| Power Battery: | 4 Cell 63Whr ExpressChargeTM Capable Battery |
| Physical Characteristics | |
| Dimension (LxWxH): | 8.22" x 12.65" x 0.67" |
| Weight: | 3.23 lbs |
| Whats in the Box | |
| Whats in the Box: | Laptop and Power Adapter |
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.