Description
- Intel Core 14th Generation i9-14900 (24 Core, 32 Threads , 2.0 GHz up to 5.80GHz, 36MB Cache, 65W)
- Intel UHD Graphics 770
- 32GB DDR5-5600
- 512GB PCIe M.2 NVMe Gen 4 Class 40 SSD
- Windows 11 Pro | 3 Year Dell Warranty
| Specifications | |
| Condition: | Refurbished |
| Brand: | DELL |
| Model: | Precision 3460 |
| MPN: | PRE-3460-i9 |
| Platforms: | |
| Color: | Black |
| Processor | |
| CPU Brand: | Intel |
| CPU Model: | i9-14900 |
| CPU Speed: | 2 GHz |
| CPU Max Speed: | 5.8 GHz |
| CPU Core: | 24-Core Processor |
| Memory | |
| Installed Memory: | 32 GB |
| Memory Speed: | DDR5 5600 |
| Storage/Drive | |
| Storage Type: | SSD |
| Hard Drive Capacity: | 0 |
| SSD Capacity: | 512 GB |
| Optical Drive: | No |
| Graphics | |
| GPU: | Intel UHD Graphics 770 |
| Graphics Memory: | Shared Memory |
| Graphics Type: | Integrated Graphics |
| Network & Communications | |
| Network LAN: | 10/100/1000Mbps |
| Network WLAN: | No |
| Network Bluetooth: | |
| Operating Systems | |
| Operating System: | Windows 11 |
| Operating System Version: | Pro |
| Interface & Ports | |
| USB Port: | 1 x USB-C 3.2 Gen 2x2 2 x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 3 x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 4 x USB-A 2.0 |
| Video Port: | 3 x DisplayPort 1.4a |
| Audio Port: | 1 x Headphone/Microphone Input/Output |
| Mic: | |
| Speaker: | |
| Webcam: | |
| Keyboard: | |
| Mouse Pad: | |
| Power & Battery | |
| Power Adapter: | |
| Power Battery: | |
| Physical Characteristics | |
| Dimension (LxWxH): | 11.42" x 3.65" x 11.53" |
| Weight: | 8.52 lbs |
| Whats in the Box | |
| Whats in the Box: | Desktop and Power Cables |
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.