Description
- AMD Dual-Core A9-9425 APU (3.1 GHz)
- AMD Radeon™ R5 Graphics
- 1 TB 7200 rpm SATA, 8 GB DDR4-1866 SDRAM (1 x 8 GB)
- DVD-Writer
- Windows 10 Home
| Specifications | |
| Condition: | Refurbished |
| Brand: | HP |
| Model: | 290-a0046 |
| MPN: | 2HL09AA |
| Platforms: | Desktop |
| Color: | Black |
| Processor | |
| CPU Brand: | AMD |
| CPU Model: | A9-9425 |
| CPU Speed: | 3.1 GHz |
| CPU Max Speed: | 3.7 GHz |
| CPU Core: | Dual-core Processor |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Memory Speed: | |
| Storage/Drive | |
| Storage Type: | HDD |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| SSD Capacity: | No |
| Optical Drive: | DVD Writer |
| Graphics | |
| GPU: | AMD Radeon R5 Series |
| Graphics Memory: | Shared Memory |
| Graphics Type: | Integrated Graphics |
| Network & Communications | |
| Network LAN: | 10/100/1000Mbps |
| Network WLAN: | 802.11ac Wireless LAN |
| Network Bluetooth: | Bluetooth 4.2 |
| Operating Systems | |
| Operating System: | Windows 10 |
| Operating System Version: | Home |
| Interface & Ports | |
| USB Port: | (Front) 2 x USB 3.1, (Rear) 2 x USB 2.0, 2 x USB 3.1 |
| Video Port: | 1 x HDMI, 1 x VGA |
| Audio Port: | Headphone/microphone combo |
| Mic: | |
| Speaker: | |
| Webcam: | |
| Keyboard: | Included |
| Mouse Pad: | |
| Power & Battery | |
| Power Adapter: | |
| Power Battery: | |
| Physical Characteristics | |
| Dimension (LxWxH): | 29.57" x 9.5" x 27" |
| Weight: | 6.66 lbs |
| Whats in the Box | |
| Whats in the Box: | Power Cord, Desktop PC, Mouse, Keyboard |
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.