Description
- Intel Core i3-4350 3.60 GHz, Dual Cores, 4 Threads
- Intel HD Graphics 4600
- 8GB DDR3 RAM | 256GB SATA 6Gb/s SSD
- Ethernet LAN 10,100,1000 Mbit/s
- Windows 10 Home
| Specifications | |
| Condition: | Refurbished |
| Brand: | HP |
| Model: | Z230 Tower Workstation |
| MPN: | D1P35AV |
| Platforms: | |
| Color: | Black |
| Processor | |
| CPU Brand: | Intel |
| CPU Model: | i3-4350 |
| CPU Speed: | 3.6 GHz |
| CPU Max Speed: | |
| CPU Core: | Dual-core Processor |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Memory Speed: | |
| Storage/Drive | |
| Storage Type: | SSD |
| Hard Drive Capacity: | 0 |
| SSD Capacity: | 256 GB |
| Optical Drive: | No |
| Graphics | |
| GPU: | Intel HD Graphics 4600 |
| Graphics Memory: | Shared Memory |
| Graphics Type: | Integrated Graphics |
| Network & Communications | |
| Network LAN: | 10/100/1000Mbps |
| Network WLAN: | |
| Network Bluetooth: | |
| Operating Systems | |
| Operating System: | Windows 10 |
| Operating System Version: | Home |
| Interface & Ports | |
| USB Port: | 2 x USB 3.0 4 x USB 2.0 1 x serial (optional) 1 x parallel port (optional) 2 x PS/2 RJ-45 (LoM) Optional 2 IEEE 1394b ports |
| Video Port: | 1 x DVI-I single link/li> 2 x DisplayPort 1.2 |
| Audio Port: | 1 x audio in 1 x audio out 1 x microphone |
| Mic: | |
| Speaker: | |
| Webcam: | |
| Keyboard: | |
| Mouse Pad: | |
| Power & Battery | |
| Power Adapter: | |
| Power Battery: | |
| Physical Characteristics | |
| Dimension (LxWxH): | 15.7" x 17.4" x 6.7" |
| Weight: | 10.1 lbs |
| Whats in the Box | |
| Whats in the Box: | Desktop and Power Cables |
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.