Description
- 13th Generation Intel Core i7-1365U 3.9 GHz (E-cores up to 3.90 GHz P-cores up to 5.20 GHz) | Intel Iris Xe Graphics
- 32 GB LPDDR5-6000MHz (Soldered) | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe Gen4 Performance TLC Opal
- 14" WUXGA (1920 x 1200), IPS, Anti-Glare, Non-Touch, 100%sRGB, 400 nits, 60Hz, Low Power
- Intel Wi-Fi 6E AX211 2x2 AX vPro & Bluetooth 5.3
- Windows 11 Pro
| Specifications | |
| Condition: | Refurbished |
| Brand: | Lenovo |
| Model: | ThinkPad X1 Carbon Gen 11 |
| MPN: | 21HM002FUS |
| Platforms: | |
| Color: | Black |
| Processor | |
| CPU Brand: | Intel |
| CPU Model: | Core i7-1365U |
| CPU Speed: | 3.9 GHz |
| CPU Max Speed: | 5.2 GHz |
| CPU Core: | 10-core Processor |
| Memory | |
| Installed Memory: | 32 GB |
| Memory Speed: | |
| Storage/Drive | |
| Storage Type: | SSD |
| Hard Drive Capacity: | 0 |
| SSD Capacity: | 512 GB |
| Optical Drive: | No |
| Graphics | |
| GPU: | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory: | Shared Memory |
| Graphics Type: | Integrated Graphics |
| Display | |
| Screen Size: | 14" |
| Touchscreen: | No |
| Native Resolution: | 1920 x 1200 |
| Network & Communications | |
| Network LAN: | No |
| Network WLAN: | 802.11ax Wireless LAN |
| Network Bluetooth: | Bluetooth 5.3 |
| Operating Systems | |
| Operating System: | Windows 11 |
| Operating System Version: | Pro |
| Interface & Ports | |
| USB Port: | 2 x USB-C Thunderbolt 4 2 x USB-A 3.2 Gen 1 |
| Video Port: | 1 x HDMI 2.1 |
| Audio Port: | 1 x Headphone / mic combo |
| Mic: | Quad-array microphones |
| Speaker: | Quad Speakers |
| Webcam: | IR Camera |
| Keyboard: | Spill-resistant Backlit Keyboard |
| Mouse Pad: | Multi Touch |
| Power & Battery | |
| Power Adapter: | |
| Power Battery: | 57Whr battery |
| Physical Characteristics | |
| Dimension (LxWxH): | 8.76" x 12.4" x 0.59" |
| Weight: | 2.48 lbs |
| Whats in the Box | |
| Whats in the Box: | Laptop and Power Adapter |
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.