Description
- AMD Ryzen 7 4980U Mobile Processor 2.0 GHz up to 4.4 GHz, 8 cores, 16 Threads, with AMD Radeon Graphics Microsoft Surface Edition
- 16GB LPDDR4x RAM | 512GB SSD
- 13.5” PixelSense Display, 2256 x 1504 (201 PPI), 3:2 Aspect Ratio, 10 point multi-touch
- Wi-Fi 6: 802.11ax , Bluetooth Wireless 5.0
- Windows 11 Pro
| Specifications | |
| Condition: | Refurbished |
| Brand: | Microsoft |
| Model: | Surface |
| MPN: | Surface_Laptop_4-I010 |
| Platforms: | |
| Color: | Black |
| Processor | |
| CPU Brand: | AMD |
| CPU Model: | AMD Ryzen 7 4980U |
| CPU Speed: | 2 GHz |
| CPU Max Speed: | 4.4 GHz |
| CPU Core: | 8-core Processor |
| Memory | |
| Installed Memory: | 16 GB |
| Memory Speed: | |
| Storage/Drive | |
| Storage Type: | SSD |
| Hard Drive Capacity: | 0 |
| SSD Capacity: | 512 GB |
| Optical Drive: | No |
| Graphics | |
| GPU: | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Memory: | Shared Memory |
| Graphics Type: | Integrated Graphics |
| Display | |
| Screen Size: | 13.5" |
| Touchscreen: | Yes |
| Native Resolution: | 2256 x 1504 |
| Network & Communications | |
| Network LAN: | No |
| Network WLAN: | 802.11ax Wireless LAN |
| Network Bluetooth: | Bluetooth 5.0 |
| Operating Systems | |
| Operating System: | Windows 11 |
| Operating System Version: | Pro |
| Interface & Ports | |
| USB Port: | 1 x USB-C 1 x USB-A |
| Video Port: | 1 x Surface Connect port |
| Audio Port: | 1 x 3.5 mm headphone jack |
| Mic: | Dual far-field Studio Mics |
| Speaker: | Omnisonic Speakers with Dolby AtmosFootnote |
| Webcam: | 720p |
| Keyboard: | Moving (mechanical) keys QWERTY, full row of function keys (F1 – F12) Backlight |
| Mouse Pad: | |
| Power & Battery | |
| Power Adapter: | |
| Power Battery: | 47.4 WH |
| Physical Characteristics | |
| Dimension (LxWxH): | 8.8" x 12.1" x 0.57" |
| Weight: | 2.84 lbs |
| Whats in the Box | |
| Whats in the Box: | Laptop and Power Adapter |
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.