Description
- 8th Gen Intel Core i7-8650U quad-core processor, 1.9 GHz GHz up to 4.2GHz Max Turbo | NVIDIA GeForce GTX 1060 , 6GB GDDR5
- 16GB RAM 1866Mhz LPDDR3 | 256GB PCIe SSD
- 15” PixelSense Display, 3240 x 2160, (260 PPI), 10 point multi-touch G5
- Wi-Fi: IEEE 802.11 a/b/g/n/ac compatible, Bluetooth Wireless 4.1
- Windows 10 Pro
| Specifications | |
| Condition: | Refurbished |
| Brand: | Microsoft |
| Model: | Surface Book 2 |
| MPN: | Surface_Book_1793-I010 |
| Platforms: | |
| Color: | Silver |
| Processor | |
| CPU Brand: | Intel |
| CPU Model: | i7-8650U |
| CPU Speed: | 1.9 GHz |
| CPU Max Speed: | 4.2 GHz |
| CPU Core: | Quad-core Processor |
| Memory | |
| Installed Memory: | 16 GB |
| Memory Speed: | |
| Storage/Drive | |
| Storage Type: | SSD |
| Hard Drive Capacity: | 0 |
| SSD Capacity: | 256 GB |
| Optical Drive: | No |
| Graphics | |
| GPU: | NVIDIA GeForce GTX 1060 |
| Graphics Memory: | 6 GB |
| Graphics Type: | Dedicated Graphics |
| Display | |
| Screen Size: | 15" |
| Touchscreen: | Yes |
| Native Resolution: | 3240 x 2160 |
| Network & Communications | |
| Network LAN: | No |
| Network WLAN: | 802.11ac Wireless LAN |
| Network Bluetooth: | Bluetooth 4.1 |
| Operating Systems | |
| Operating System: | Windows 10 |
| Operating System Version: | Pro |
| Interface & Ports | |
| USB Port: | 2 x USB type-A (version 3.1 Gen 1) 1 x USB type-C (version 3.1 Gen 1 with USB Power Delivery revision 3.0) 2 x Surface Connect ports |
| Video Port: | |
| Audio Port: | 1 x 3.5mm headphone jack |
| Mic: | Dual microphones |
| Speaker: | Front-facing stereo speakers with Dolby Audio |
| Webcam: | Yes |
| Keyboard: | QWERTY |
| Mouse Pad: | |
| Power & Battery | |
| Power Adapter: | |
| Power Battery: | Lithium Ion |
| Physical Characteristics | |
| Dimension (LxWxH): | 9.14" x 12.3" x 0.90" |
| Weight: | 3.62 lbs |
| Whats in the Box | |
| Whats in the Box: | Laptop and Power Adapter |
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.